Epilepsi ve Ben

Türkiye’deki yaklaşık 800 bin epilepsi ile yaşayan bireyin en büyük problemi toplumsal ön yargılar. Epilepsi ile yaşayan bireylerin bir kısmı bu ön yargılar nedeniyle okula ve işe gidemiyor hatta evlenemiyor. Epilepsinin toplum genelinde neden olduğu bu ön yargılardan da en çok epilepsi ile yaşayan çocuklar olumsuz etkilenmekte. Bilişsel ve bireysel yetkinliklerini yaşları itibariyle henüz tamamlamamış olan bu çocukların maruz kaldığı bu ön yargılar, çocukluk dönemlerinde ciddi psikolojik travmalara sebep olabiliyor. 
 
Türkiye Epilepsi ile Savaş Derneği çatısı altında ilki 2006 yılında gerçekleştirilen, 2013 yılından beri de UCB Pharma’nın koşulsuz desteği ile gerçekleştirilen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması, epilepsi ile yaşayan çocukların günlük hayatlarında yaşadıkları zorlukları hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanarak sanatla dışa vurmalarına yardımcı oluyor. Gelişme çağındaki çocukların, epilepsi hakkındaki ön yargılar nedeniyle olumsuz etkilenen özgüvenlerini geri kazandırmayı amaçlayan proje, çocukları topluma kazandırırken aynı zamanda onların hayatında değer yaratmaya çalışıyor.
 
6- 11 ve 12- 16 yaş olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada epilepsi ile yaşayan çocuklar hayallerini, hayattan beklentilerini, yaşadıkları zorlukları hatta tedavi süreçlerini birkaç boya ve beyaz kağıt ile resmediyor. Türkiye çapında toplamda 16000’in üzerinde okulda ve 500’ün üzerinde özel eğitim merkezinde afişlerle ve basılı başvuru formu ile duyurusu yapılan proje, bu aşamada T.C.Millî Eğitim Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Aynı zamanda epilepsi tedavisi verilen kliniklere de sağlanan poster ve basılı başvuru formları ile,www.epilepsiveben.net web sitesi üzerinden, her geçen yıl artan sayıda epilepsi ile yaşayan çocuk yarışmaya başvurup resimleriyle katılıyor