Epilepsili bireyler için afet hazırlık rehberi

Sürekli kullandığınız ilaçlarınızdan deprem veya afet çantanızda her zaman 5 ila 7 gün yetecek dozda bulundurun. İlaçların son kullanma tarihinin güncel olduğunu düzenli olarak kontrol edin. İlaçların su gibi dış etmenlerden etkilenmeyecek şekilde paketlenmiş olduğundan emin olun.

E-nabızdaki acil durum notlarınızda hastalığınız ve kullandığınız ilaçlar ve dozları ile ilgili bilgileri güncel tutun. İnternet erişimi olmayan durumlar için mevcut ilaçlarınızı ve dozlarını telefonunuzda veya bir kağıda yazılı olarak cüzdanınızda bulundurun.

Acil durumlarda iletişim kurulacak aile bireylerinizi mevcut tedavileriniz ve dozları hakkında bilgilendirin.

Afet dönemlerinde maruz kalınan uykusuzluk, yorgunluk ve stres gibi durumların nöbetlerinizi sıklaştırabileceğini göz önünde tutun. Özellikle ışığa duyarlı epilepsiniz varsa ambulans, polis araçlarının çakar ışıkları gibi güçlü ışık uyaranlardan kaçınmaya çalışın.
Bu koşullarda korunmak için neler yapılabileceğini hekiminizle şimdiden konuşup acil durum planlarınızı oluşturun.

Tedavinizi aksatmayın. Çoğu nöbet önleyici ilaç aç veya tok karna kullanılabilir. Şüpheniz varsa hekiminizden şimdiden bu hususta bilgi alın.

Yakınlarınızı, komşularınızı, arkadaşlarınızı nöbete doğru ilk yardım konusunda eğitin.

İlaçlarınızın muadil formları hakkında bilgilenin. Olağanüstü koşullarda kullandığınız ilacın kendisine değil eş değerine ulaşmak söz konusu olabilir. Bunun için ilacınızla birebir aynı etken maddeyi içeren ilaç markalarını öğrenin.