9. Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi

Değerli Meslektaşlarım,

Yoğun geçen bir yılı geride bırakıp, yeni bir kongreye yelken açtık. Kongre ortamı iyiydi, kötüydü derken, yönetim kurulu bu yıl farklı bir mekan seçti. Bu bağlamda 9. Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi bu yıl İzmir Kuşadası Pine Bay Oteli’nde yapılacaktır. Kongre, gerek uyku tıbbında güncel gelişmeleri izlemek, gerek bilimsel çalışma sonuçlarının sunulup tartışılması açısından önemli fırsat sağlayacaktır.
Kongre çeşitli düzeylerde bir araya gelmeyi aracı olacaktır. Başlıca birliktelikleri ve olası yararlarını özetlemek gerekirse; Uyku tıbbının multidisipliner yapısını göz önüne aldığımızda farklı disiplinlerden gelen, ortak bir alanda çalışan uzmanların aynı ortamda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmalarının getireceği yarar ortadadır. Uyku tıbbının ülkemizde kuruluşunda emek vermiş, eğitim ve araştırma faaliyetleri ile bu alanın gelişmesine katkıda bulunmuş hocalarımızla uyku tıbbına, pratiğine yeni adım atmış genç meslektaşlarının aynı ortamda buluşması da zenginleştirici bir iletişime aracı olacaktır. Ayrıca, uyku tıbbının kapsamını, genel sağlık açısından giderek daha iyi anlaşılan yerini göz önüne aldığımızda, belli bir alanda daha yoğun çalışan klinisyenlerin değişik uyku bozuklukları hakkında bu alanların yetkin ve deneyimli isimlerini dinlemeleri, soru sorup tartışmaları da bu ortak disiplini geliştirecektir.
Kongre programı içerisinde daha önceki kongrelerde olduğu gibi “polisomnografi”, “uykuda solunum bozuklukları”, “psikiyatri ve” uyku bozuklukları” kursları ve uyku teknisyenlerine yönelik “teknisyen kursu” ile ilki geçen yıl düzenlenen “epidemiyolojik araştırma metodolojisi” kursu yer almaktadır. Bilimsel program için konu seçiminde uyku literatüründeki yeni gelişmeler, uluslararası bilimsel etkinliklerde tartışılan konular ve kongre sırasında sizlerden gelen öneriler göz önüne alınmıştır. Konularında birikim, deneyim ve sağladıkları katkılarla önde gelen yabancı konuşmacıları da bire bir dinleme, tartışma ve belki de ilerisi için bilimsel işbirliği geliştirme şansı olacaktır.

Geçen yıl düzenlenen kongrede Yönetim Kurulu’nun uyku tıbbının ayrı bir anabilim dalı olması konusundaki kararlılığı dile getirilmişti. Bu perspektif uzun solukludur, uyku tıbbının Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyadaki gelişmesine uygundur. Yola çıkarken üzerinde durulan öncelikler arasında eğitimin kapsam ve sürekliliğinin sağlanması, tanı ve tedavi uygulamalarında standartların yerleşmesi ve korunmasıyla birlikte klinik uğraşların, bilimsel çalışmaların bilimsel düzeyinin yüksekte tutulması sayılabilir. Tüm bunlarla birlikte uyku tıbbının ayrı bir anabilim dalı olarak düzenlenmesi, 100’ün üzerinde farklı uyku hastalığını içeren uyku tıbbının bütünlüğünü geliştirecek, topluma daha iyi, nitelikli koruyucu ve sağaltıcı hizmet sunulmasını sağlayacaktır. Elbette sıralanan ortak yararlar konusunda aktarılan kaygılar ve bu alanda ulaşılan düzey ne bu perspektife sahip olanların, ne de bu perspektife karşı çıkanların tekelindedir. Bu perspektif ne Yönetim Kurulu’nun ne de herhangi bir kişinin, kişilerin malıdır; uyku tıbbının ilerlemesinin yolunu açmayı amaçlamaktadır. Önceliğimiz, farklı disiplinlerden gelen, ortak bir alanda çalışan uzmanların birikimlerini, uzmanlık alanlarını yadsımak bir tarafa kalıcı bir ortaklığı, aynı bilimsel disiplin içerisinde sürdürmektir. Bu alanda, başta Dr. İsmet Karacan ve Karacan Hocamızın yetiştirdiği hocalarımız olmak üzere uyku tıbbının gerek dünyada gerek ülkemizde kurulmasında, gelişmesinde emeği geçmiş; halen laboratuarlarında, eğitim toplantılarında üretmeye, paylaşmaya devam eden; katıldıkları kongre vb etkinliklerde gençliklerini, üretme azimlerini nasıl koruduklarını hayranlıkla izlediğimiz değerli büyüklerimizin katkıları ve onlara olan şükran borcumuz inkar edilemez. İlk satırlarda da dile getirdiğimiz gibi bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrak yarışında bir nefer olmak, bayrağın daha yukarılara çekilmesini sağlamak hem hocalarımıza hem de gelecek kuşaklara olan borcumuzu ödemenin en iyi yolu olacaktır.
Gerek anabilim dalı tartışmalarında, gerek kongre konularında yapılan sunularda herkesin aynı düşüncede olması beklenemez. Ebette ki, karşılıklı diyalog ve tartışma olacaktır. Ancak, bu tür tartışmalarda alınganlıklara, kırgınlıklara yer yoktur, olmamalıdır. Bilimsel çerçevede yapılan tartışmalar, her şeyden önce bilimsel gelişmenin de itici gücüdür. Bu nedenle tartışmaların, farklı görüşlerin üretken bir birlikteliği teşvik etmesi gerektiğinin altı bir kez daha çizilmelidir.

Burada bir kez daha başta Bilimsel Komite olmak üzere programın hazırlanması ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız. Hep birlikte güzel bir kongre geçirmek dileklerimizle.

Doç. Dr. Ahmet UĞUR DEMİR Doç. Dr. Sadık ARDIÇ
9.Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi Başkanı
TUTD Başkanı

Üyelik

Etkinlik Takvimi

Eylül 2018
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Copyright Ⓒ TÜRK EPİLEPSİ İLE SAVAŞ DERNEĞİ
LookUs & Online Makale